אחת הבעיות הקשות ביותר המעסיקות את בני המשפחה של חולי אלצהיימר (כמו גם חולים במחלות דמנטיות אחרות) היא כיצד למנוע את תופעת השוטטות, שמאפיינת רבים מהלוקים באותן מחלות חשוכות מרפא הפוגעות אנושות בשיקול דעתו של החולה. בחלק מהמקרים מבינים בני המשפחה כי המקום הבטוח ביותר עבור יקירם הוא בית אבות לתשושי נפש, שם יזכה לגירויים שיפחיתו את הדחף לשוטט ובעיקר להשגחה מתמדת שתמנע מימוש הדחף אם ייווצר. במקרים אחרים ינסו בני המשפחה לשמור בעצמם על יקירם, ובמקביל לשמור על שגרת יומם ועל שפיות…

מהו אלצהיימר?

אלצהיימר היא מחלה התוקפת בעיקר קשישים, ומתאפיינת במותם של תאי המוח, לעיתים בקצב איטי ולעיתים בקצב מהיר יותר, אך בכל מקרה באופן מתמיד – כך שיותר ויותר יכולות נגזלות מהלוקה במחלה ובסופו של דבר היא גם מביאה למותו.

הפגיעה הקוגניטיבית באה לידי ביטוי בשלב ראשון באובדן הדרגתי של הזיכרון, ובהמשך בקושי לקיים חשיבה מופשטת, אובדן התמצאות במרחב ובזמן, זיהוי מכרים וקרובים, מחשבות שווא ולעיתים גם דיכאון או התקפי זעם. ככל שהמחלה מתפשטת, כך אובדת היכולת לבצע עוד ועוד פעולות יומיומיות (התלבשות, אכילה, רחצה) ואובדת גם השליטה על הסוגרים.

מי שמאובחן כלוקה באלצהיימר מוגדר על ידי הרשויות כתשוש נפש, וזכאי לאישור להעסיק עובד זר בתחום הסיעוד או למיטה בבית אבות לתשושי נפש – כשבחלק מהמקרים משרד הבריאות גם מממן חלק מעלות השהות בבית אבות זה.

מדוע חולי אלצהיימר משוטטים?

חולי אלצהיימר שלא עברו לבית אבות לתשושי נפש סובלים בדרך כלל מאי שקט, שעמום, דחף פתאומי לסיים את העבודה (למרות שהחולה כמובן כבר מחוץ למעגל העבודה), רצון עז לפגוש חבר (שבמקרים מסוימים הלך לעולמו 20 שנה קודם לכן), תפישה מוטעית לפיה מרחב המגורים אינו בטוח או שבני המשפחה רוצים להתנכל לו וכן תופעות לוואי של חלק מהתרופות אותן נוטלים חולי אלצהיימר.

גם אצל חולי אלצהיימר שעברו לבית אבות לתשושי נפש, באופן טבעי, מתקיימות חלק מהסיבות הגורמות לשוטטות – אולם אחרות מנוטרלות בידי הצוות המיומן ובכל מקרה כמובן שישנה השגחה הדוקה על החולים.

היתרונות של בית אבות לתשושי נפש

השוטטות עלולה להוות גזר דין מוות על הקשיש חולה האלצהיימר, וגם במקרים "קלים" יותר הוא עלול להיפגע. אובדן ההתמצאות במרחב ובזמן מקשה עליו לשוב לביתו, ובעצם הופך זאת למשימה בלתי אפשרית. הסכנות האורבות לו מחוץ לבית כוללות התייבשות, תשישות כתוצאה מחוסר אוכל והליכה מרובה מדי, היפגעות בתאונת דרכים והגעה למקומות שבהם הוא עלול ליפול ולהיחבל.

בית אבות לתשושי נפש דואג לתעסוקה ופעילות לחולי האלצהיימר, כזו שכמובן מותאמת למצבם המנטלי ולעיתים גם הפיזי, כך שהרצון לשוטט פוחת. בנוסף, חולי אלצהיימר שעברו לגור בבית אבות לתשושי נפש נוטים פחות למחשבות שווא אודות רצונם של הסובבים לתקוף אותם – סיבה נוספת המביאה לשוטטות חסרת תכלית.

והכי חשוב: בית אבות לתשושי נפש הוא מקום מאובטח ומפוקח, כך שגם אם חולי האלצהיימר רוצים לצאת ולשוטט הם אינם יכולים לעשות זאת – כך שזהו המקום הבטוח והמוגן ביותר עבורם.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>