אבחון תשושי נפשתשושי נפש הם בני אדם שלקו בדמנציה, ושמצב המחלה אצלם אובחן כבינוני עד קשה. תשושי נפש סובלים מאובדן יכולות קוגניטיביות בתחום החשיבה, הקשב, הזיכרון ועוד, וכן ממצוקות רגשיות הנובעות מכך כגון: חרדה, דיכאון, אפאתיה, ואינם מסוגלים לדאוג לעצמם ועל כן נדרשים לעזרה בכל שעות היממה – או בבית אבות ייעודי לתשושי נפש, או על ידי מטפל סיעודי (ברוב המקרים עובד זר) או במסגרת המשפחה.

על פי הערכות החוקרים ועל סמך נתונים עדכניים, תשושי נפש הם אחד האתגרים הגדולים איתם יתמודד המין האנושי (ולמעשה, כבר מתמודד). בשנת 2010 כל קשיש חמישי בישראל סבל מרמה כזו או אחרת של דמנציה, ועלות הטיפול בתשושי נפש בעולם כולו נאמדה בסכום עתק 600 מיליארד דולר. ההערכה היא כי בשנת 2030 כבר יסתובבו בקרבנו לא פחות מ-70 מיליון חולי דמנציה.

לאבחון תשושי נפש נודעת חשיבות רבה. אמנם נכון לשנת 2012 אין טיפול שמרפא דמנציה, אולם אבחון מוקדם ככל האפשר של תשושי נפש מסייע ליצור שגרת פעילות המקלה על קשייהם, מצמצמת את הסימפטומים השליליים ומאפשרת להם (ולבני משפחתם) להתמודד עם המצב הלא פשוט. הבעיה היא שבמקרים רבים תשושי נפש נוטים בשלבים המוקדמים להכחיש את הקשיים, וגם בני המשפחה מעדיפים לייחס את הירידה ביכולות הקוגניטיביות לעלייה בגיל (שהרי כולנו מאבדים תאי זיכרון ככל שאנחנו מתבגרים, ובאופן כללי מתקשים ללמוד תחומים חדשים). אבחון תשושי נפש מתבצע ברוב המקרים על ידי פסיכיאטר, אם כי לעיתים נדרשות גם בדיקות של המוח עצמו באמצעות CT או MRI.

האבחון הפסיכיאטרי של תשושי נפש מתבצע לרוב באמצעות מבחן המכונה מיני מנטל, והכולל שורת מבדקים הבוחנים את הזיכרון, כישורי השפה, ההתמצאות בזמן ובמרחב, יכולת החשיבה והמצב הקוגניטיבי באופן כללי. קשישים שאובחנו כתשושי נפש זכאים לסיוע מהמדינה: מימון מספר שעות עבודה שבועיות של מטפל סיעודי באמצעות ביטוח לאומי, או זכאות למיטה בבית אבות לתשושי נפש – זכאות הידועה בשם "קוד", ושלעיתים מקנה גם סיוע במימון, חלקי או מלא, של בית האבות.

העלייה המתמשכת והמשמעותית במספרם של תשושי נפש, בארץ ובעולם, הביאה לשורת מחקרים המנסים למצוא תרופה לדמנציה – שלמעשה אינה מחלה אחת, אלא תוצאה של שורת מחלות ובראשן אלצהיימר. גורמים נוספים לדמנציה הם גידולים במוח (מנינגיומות או גרורות שהתפשטו אליו מאיברים אחרים), פרקינסון, טרשת נפוצה, מחסור בחומצה פולית ו/או ב- B12, הפוקסיה ועוד. כאמור תרופה שכזו טרם נמצאה, אך ישנן תרופות המקלות על הסימפטומים של תשושי נפש וכן תהליכי טיפול שונים השמים דגש על הפן הרגשי ועל היחס החם לחולי דמנציה – תהליכי טיפול שאינם מרפאים דמנציה אבל בוזקים מעט אור אל חיי תשושי הנפש. בנוסף, זוכים תשושי נפש (ובפרט אלה שעברו לגור בבית אבות לתשושי נפש) לטיפולים כגון פיזיותרפיה שגם הם מקלים מעט על המצוקה.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>