תשושי נפשצמד המילים "תשושי נפש" נשמע קשה וסופני, ואכן קשישים שלא שפר עליהם מזלם ומצאו את עצמם תחת ההגדרה, סובלים מפגיעה קוגניטיבית ומנטאלית קשה שבאה לידי ביטוי במחשבה לא סדורה, קשיים ניכרים בתפישת המציאות, דיבור מבולבל, מצב רוח שפוף ועוד.

אבל גם בערוב ימיהם, וגם אחרי שמחלת האלצהיימר, והדמנציה שנגרמת בגינה, הפכה אותם מקשישים שלמרות הקשיים מצליחים לתפקד ולחיות חיים עצמאיים לתשושי נפש, גם אז – ואולי במיוחד אז – ולמרות שלכאורה אין להם קשר עם העולם, הם זקוקים לחום, אהבה, גירויים שיאטו את התדרדרות מצבם, ויחס של כבוד.

עלינו, בני משפחותיהם, שנהנינו מאבא, אמא, סבא או סבתא שהעניקו לנו כל שיכלו, מוטלת החובה לעשות כל מאמץ לתת להם את שהם צריכים, תוך התכווננות מוחלטת אל עולמם הלא פשוט ואל צרכיהם הייחודיים.

"מי שנטרפה דעת הוריו יתנהג איתם כדעתם", אמר הרמב"ם שכזכור לכולנו היה רופא, מדען ובכלל איש אשכולות. המלצה זו מקבלת משנה תוקף ממחקרים עדכניים לגבי תשושי נפש, מחקרים המגלים כי ניתן לעכב את התקדמות המחלה והתדרדרות התפקוד של תשושי הנפש, זאת באמצעות סוגים שונים של ריפוי בעיסוק, הפעלתו של הקשיש בפעולות שגרתיות, ויצירת אינטראקציות חברתיות.

כל אלה יחזקו אצלו את תחושת הערך העצמי, יעניקו לו מטרה ומשמעות לחיים ואפילו תחושת שליטה מסוימת בחייו, תחושה שאבדה עם הופעת האלצהיימר והדמנציה.

חלק מהטיפולים שמים דגש על הפעילות הקוגניטיבית של תשושי הנפש. טיפולים אלה מעודדים את הקשיש לבצע פעולות, ולמצוא לו עיסוקים שישמרו חלק מהיכולות התפקודיות שלו. אפשר גם לשחק עם הקשישים – אולי תשושי הנפש לא יקפידו על כל חוקי המשחק, לא ישאפו לנצח ולא יפגינו תחרותיות, אבל המוח שלהם יגורה, ובנוסף – לא פחות חשוב ואולי אף יותר – הם ייהנו מהחברה ומהאינטראקציה החברתית.

טיפולים אחרים מפעילים את חושיהם של תשושי נפש, על מנת לעורר פעילות מוחית ולספק לקשישים חוויות מהנות. גם תרגילי זיכרון מסייעים מאוד לתשושי נפש להתמודד עם הקשיים והמצוקות.

שיטת התיקוף לטיפול בתשושי נפש

טיפולים אחרים מציבים במרכז את האדם, ומזכירים לכולנו שתשושי נפש הם בני אדם, בדיוק כמונו. אחת משיטות הטיפול האלה היא התיקוף (Validation), שפותחה על ידי נעמי פייל. פייל, שאביה היה מנהל בית אבות ואמה עובדת סוציאלית, חיה את עולם הקשישים תשושי הנפש כבר מגיל צעיר, ואך טבעי הוא שהיא תפתח עבורם פתרון שנשען על מספר עקרונות פשוטים, וביניהם: כל אדם הוא מיוחד, אין טעם לנסות לשנות התנהגות אצל תשושי נפש, חובה לקבל את תשושי הנפש ללא כל שיפוט, ולכל אדם בכל שלב בחייו משימה התפתחותית שאותה הוא אמור להשלים.

הטיפול בשיטת התיקוף שם דגש מיוחד על תקשורת שנועדה להפחית את החרדה ממנה סובלים תשושי נפש. קשב אמפטי נטול רגשות אישיים, שימוש במילים נעימות ובאינטונציה רכה, חזרה על מילים כדי להקל על הקשישים, חזרה לעבר (תשושי נפש רבים אוהבים לחזור לעבר המוגן והבטוח), וקשר עין קרוב ובלתי מאיים. בשיטת התיקוף יכולים להשתמש הן צוותים מקצועיים בבתי אבות לתשושי נפש, הן מטפלים, והן בני משפחתם של הקשישים תשושי הנפש.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>