בית אבות סיעודיהם הביאו אותנו לעולם, האכילו אותנו, רחצו אותנו, שיחקו איתנו, לימדו אותנו, חיבקו אותנו, דאגו לנו אבל לפעמים מגיע היום שבו הם, כלומר ההורים שלנו (או הסבים), כבר לא יכולים לדאוג לעצמם. אנחנו צריכים לדאוג להם, ולמצוא להם מישהו שיטפל בהם. בחום. במקצועיות. מכל הלב. מסביב לשעון – בדיוק כמו שהם טיפלו בנו.

אפשרות אחת היא מטפל סיעודי או עובד זר שיהיו צמודים להורה הקשיש. אפשרות שנייה היא בית אבות סיעודי שיעניק ליקירנו מקום חם, טיפול רפואי, סביבה תומכת, פעילות חברתית והשגחה צמודה. הבחירה בין שתי האפשרויות אינה פשוטה וכרוכה באינסוף לבטים.

מטפל צמוד – יתרונות וחסרונות

מצד אחד, קשישים סיעודיים רבים מנסים להיאחז במוכר, בבית שבו הם חיים ובסביבה שבה הם נוהגים להסתובב, ייתכן שאף עשרות שנים, ולא ששים לעזוב אותם לטובת בית אבות סיעודי. שהייה בבית שלהם, גם אם בחברת מטפל צמוד, נותנת להם גם תחושת עצמאות מסוימת, והרי ידוע שאחד הדברים הקשים ביותר בהזדקנות ובהפיכה לסיעודי הוא אובדן העצמאות וההפיכה לתלותי.

המטפלים הם בדרך כלל עובדים זרים, שמגיעים ממדינות כמו הפיליפינים, נפאל, הודו, מולדובה, ואחרות. כדי להעסיק עובד זר חייבים ברישיון מטעם משרד הפנים, רישיון הניתן אחרי בחינה של המוסד לביטוח לאומי. אם המוסד לביטוח לאומי מצא את הקשיש זכאי להעסקת עובד זר (על סמך מבחן ADL שבוחן את יכולתו של הקשיש לבצע את המטלות הבסיסיות ביותר), הוא גם ישתתף בחלק מעלות שכרו של העובד הזר, בהתאם למצבו הבריאותי, הנפשי והכלכלי של הקשיש הסיעודי.

גיוס המטפל נעשה באמצעות סוכנות כוח אדם שהוסמכה לעסוק בתחום הסיעוד ושמורשית לייבא עובדים זרים. שכרו של העובד הזר נקבע במו"מ בינו לבין המשפחה של הקשיש.

שימו לב – על פי החוק, כל העובדים הזרים בתחום הסיעוד זכאים ליום חופשי אחד בשבוע. על המשפחה מוטלת החובה לאפשר להם את היום החופשי, שמאפשר להם גם מעט להתרענן מהעבודה השוחקת ולשוב ולטפל בקשיש אחרי שנטענו במעט אנרגיות. אם היום החופשי של המטפל הוא שבת, בדרך-כלל המשפחה תתגייס למלא את מקומות ולדאוג לכל צרכיו של הקשיש הסיעודי, ואם זה יום ראשון, על המשפחה למצוא תחליף הולם.

בית אבות סיעודי

בית אבות סיעודי מציע לקשיש הסיעודי אפשרויות שאף מטפל או מטפלת, מסורים ככל שיהיו, פשוט לא מסוגלים לתת לו.

היתרון העיקרי הוא צוות רפואי מקצועי – הן רופא והן אחיות – שהידע שלהם והיכולות שלהם באופן טבעי גבוהות מאלה של עובד זר. בית אבות סיעודי מעניק לקשישים גם שירותי שיקום ופיזיותראפיה, וכן מדרבנים אותם לקחת חלק בפעילויות גופניות קלות ומהנות ובפעילויות תרבותיות, על-מנת להוסיף נופך מעשיר לחייהם.

יתרון נוסף של בית אבות סיעודי הוא אבטחה מקפת – אם בביתו חשוף הקשיש הסיעודי לצדדים הפחות חיוביים של המין האנושי, כגון נוכלים, שודדים ושאר חלאות המעוניינים לנצל את חוסר האונים שלו על-מנת לגזול את כספו, הרי שבית אבות סיעודי הוא מקום מבודד, מוגן ומאובטח כהלכה.

יתרון נוסף של בית אבות סיעודי הוא תקשורת טובה יותר בין הצוות לבין הקשיש הסיעודי: רוב המטפלים הזרים, גם אלה ששוהים בישראל שנים רבות, לא שולטים מספיק בעברית, ובנוסף יש להם רקע תרבותי שונה לחלוטין מזה שלנו – עובדות שעלולות להקשות על התקשורת ביניהם לבין הקשיש שבו הם מטפלים.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>