בית אבותרבים סבורים שהפחד הגדול ביותר של המין האנושי הוא מפני המוות. אבל מסתבר שדווקא הפחד להזדקן מטריד כמעט את כולנו. כשחושבים על זה, זה לא מפתיע: לזקנה נלווים ירידה בתפקוד המוחי והפיזי, אובדן הדרגתי של העצמאות, ובעיקר תחושה של חיים בלי כבוד בחברה שקצת שכחה את "והדרת פני זקן".

לכל אלה יש להוסיף במקרים רבים את הבדידות. קשישים רבים התאלמנו זה מכבר, תדירות הביקורים של ילדיהם ונכדיהם עלולה להיות נמוכה. גם סביבת הקשישים – השכונה, החברים וכו' – מספקת פחות ופחות אפשרויות, הן בגלל שישנם חברים שהולכים לעולמם, אחרים נאלצים לעבור לגור עם ילדיהם וגם הסביבה משתנה.

אחד הפתרונות למצוקת הקשישים הוא בית אבות, אולם קשישים רבים, וגם בני משפחותיהם, נמנעים מלבצע צעד זה גם בגלל הקושי הנפשי הכרוך בשינוי משמעותי בגיל מתקדם (למרות שלמעשה חייהם משתנים כל הזמן, גם כשהם נשארים בבית שלהם), וגם בגלל שבעבר בתי אבות סבלו מתדמית שלילית ונתפשו כמקום מנוכר, מוזנח לעיתים ואף היו מקרים של התעללות בקשישים.

אבל היום בית אבות הוא משהו אחר לגמרי. מדובר במוסד מודרני, מאובזר היטב, עם צוות מיומן, מקצועי וקשוב מאוד לצרכי הקשיש, מגוון פעילויות, אווירה נעימה וחיי חברה תוססים.

בית אבות – להחזיר לבני גיל הזהב את הברק לעיניים

בית אבות, בראש ובראשונה, הוא מקום שבו הקשיש נמצא בחברת בני גילו כל העת. הוא תמיד ימצא חברה, פרטנרים לשיחה שהרי גם הנושאים המעסיקים את כל הדיירים דומים, שותפים למשחקים כאלה ואחרים, אוזן קשבת, כתף תומכת וידוע גם על סיפורי אהבה רבים שלבלבו בבתי אבות.

הוסיפו לכל אלה פעילויות תרבותיות ענפות – ערבי זמר, הצגות, סרטים – ומבחר חוגים כגון מלאכת יד, שזירה, לימוד שפות, שיעורי כישורי מחשב ועוד, והנה לכם מקום שבו הקשיש אף פעם לא לבד ותמיד מעניין לו, עד כדי כך שהילדים והנכדים צריכים לבדוק מתי היומן שלו פנוי כדי לא להפריע לו באמצע הבינגו.

בית אבות – בשביל הבריאות

בית אבות דואג כמובן לכל צרכיהם הבריאותיים של הקשישים הגרים בו. צוות בית האבות כולל רופאים מקצועיים המתמחים בטיפול בקשישים, אחיות מסורות, ובמקרה הצורך גם פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק וכו'.

חשוב להתאים את מיקום ואופי בית האבות להעדפותיו של הקשיש. ישנם בתי אבות הממוקמים בלב הערים ומאפשרים לקשישים גישה נוחה לכל השירותים והאפשרויות שמציעה העיר, בתי אבות אחרים ממוקמים באזורים שקטים יותר, לטובת חובבי המרגוע, וגם בקיבוצים רבים ניתן למצוא בית אבות שנהנה מסביבה פסטורלית להפליא. סיור מוקדם בבית האבות שעומד על הפרק יסייע לקשיש ולבני המשפחה להתרשם מרמת הניקיון שבו, ממידת החן שבו ומהאפשרויות שהוא מציע.

האם עדיף בית אבות או דיור מוגן?

דיור מוגן מיועד לקשישים עצמאיים לחלוטין, שזקוקים אך ורק לסביבה מוגנת ומחפשים שכנים בני גילם. בית אבות מעניק לגרים בו גם עזרה והשגחה, בהתאם למצבו של הקשיש. חשוב גם להתחשב בגודלו של בית האבות כשעומדים בפני הבחירה: ישנם קשישים המעדיפים בתי אבות אינטימיים יותר, וישנם כאלה שישמחו לחיות בבית אבות גדול.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>