בדיקת CT היא אמצעי דימות מתקדם ורווח במיוחד, הן בזכות רמת הדיוק הגבוהה (ובפרט כשמקפידים על פענוח איכותי של ממצאי המכשיר) והן בזכות העלות הסבירה (שיקול שאי אפשר להתעלם ממנו במציאות הכלכלית הקיימת).

מכשיר ה-CT, שמבצע למעשה צילומי רנטגן משלל זוויות שנקבעות מראש, מספק תמונה תלת ממדית מפורטת של פנים הגוף – כלי דם, דרכי עיכול, דרכי שתן ורקמות שונות. בפרט נדרשת בדיקת CT במקרים הבאים:

חבלה

בכל מקרה שבו טראומה חיצונית עלולה לגרום לנזק פנימי, מומלץ לבצע בדיקת CT. בפרט כך הדבר במקרים של חבלת ראש, וזאת על מנת לשלול התרחשות דימום בתוך הגולגולת – מצב שהוא מסכן חיים.

מחלות ריאה

כשצילום חזה רגיל מעלה חשש למחלת ריאה, ישנם מצבים שבהם נדרש אבחון מעמיק יותר ולשם כך תתבצע סריקת CT.

צנתור וירטואלי

עורקי הלב הם כלי דם חשובים במיוחד שכן הם אלה שמזינים את השריר החשוב ביותר בגוף האדם. בכל מקרה שישנו חשש לבעיה בכלי דם אלה, כדאי לבצע CT של כלי דם – בדיקה שנקראת גם אנגיוגרפיה.

סרטן

כשישנו חשד לגידול סרטני באיבר מסוים בדיקת CT מאפשרת לשלול או לאשש את החשד, וכן לספק לרופא המטפל אינפורמציה קריטית לגבי קיומן של גרורות במקומות נוספים בגוף.

CT עמוד שדרה

אחת הבעיות הנפוצות ביותר שמהן סובלים בני אדם רבים היא כאבי גב. CT עמוד שדרה מאפשר לזהות את המקור לכאבים ולהחליט מהי תוכנית הטיפולים המיטבית.

CT בטן

באופן דומה, גם כאבי בטן שלא ברור לחלוטין מהו מקורם מצריכים פנייה ל-CT לצורך אבחון מקיף ויסודי. בפרט כך הדבר כשישנו חשד לגסטרואנטריטיס (כלומר דלקת זיהומית בקיבה או במעי).

בעיות אורתופדיות

מכשירי ה-CT מספקים תמונת מצב מדויקת גם לגבי עצמות, ובהתאם הם כלי אבחוני מומלץ כשישנה בעיה אורתופדית כזו או אחרת.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>