ירידה בשמיעה היא אחת הבעיות הנפוצות ביותר בקרב קשישים, ופוגמת משמעותית באיכות חייהם, ועל כן ממליצים כל הרופאים ואנשי המקצוע בתחום, כמו גם משרד הבריאות, על בדיקות שמיעה מקיפות החל מגיל 65. חלק מבתי האבות ומסגרות הדיור המוגן מציעים לקשישים השוהים בהם את האפשרות לעבור את הבדיקה במקום עצמו ובכך חוסכים מהם את הצורך להגיע למכון שמיעה – עזרה חיונית ומשמעותית, שבמקרים רבים אף מהווה את ההבדל בין מעבר הבדיקה ואבחון מדויק של מצב מערכת השמע לבין ויתור על הפרוצדורה החשובה ופגיעה באיכות החיים עקב הירידה בשמיעה.

כיצד פועלת מערכת השמיעה?

פעולת השמיעה מורכבת מקליטת גלי קול הנשלחים אלינו, תרגומם לכדי אותות חשמליים, והעברת אותם אותות חשמליים למוח על מנת שזה יפענח אותם.

לשם ביצוע תהליך זה מחולקת האוזן ל- 3 חלקים: האפרכסת היא זו שקולטת את גלי הקול, האוזן התיכונה משמשת כמגבר (באמצעות 3 עצמות זעירות) ובאוזן הפנימית מתבצע תרגום גלי הקול לכדי אותות חשמליים.

בעיות בתפקוד התקין של מערכת השמיעה נחלקות לשני סוגים: הפרעת הולכה והפרעה עצבית. הפרעת הולכה באה לידי ביטוי בחסימתם של גלי הקול ומניעת הגעתם אל האוזן הפנימית, ואילו בהפרעה עצבית הכוונה היא לבעיה כלשהי במסלול של האותות החשמליים אל המוח.

מדוע יש ירידה בשמיעה בגיל מבוגר?

ככל שהאדם מבוגר יותר, כך גדלה הסבירות כי איבר השמיעה (הנמצא באוזן הפנימית) כבר החל להתנוון ועל כן נגרמת הפרעה עצבית ונוצרת ירידה בשמיעה. במצב זה, הנקרא פרסביאקוזיס, איכות השמע צונחת בשתי האוזניים, כשבהתחלה מתקשה הקשיש לזהות צלילים גבוהים ובהדרגה מאבד את היכולת לשמוע גם צלילים אחרים.

חשיפה לרעש לאורך שנים רבות עלולה לפגוע אף היא באיבר השמיעה ולהוביל גם כן לירידה של ממש בשמיעה. כדאי לדעת שישנן גם תרופות מסוימות שעלולות לגרום לירידה בשמיעה ובהן פוסיד, אספירין וסוגים מסוימים של אנטיביוטיקה – ומאחר שבגיל מבוגר נזקקים יותר לתרופות, הרי שגדל גם הסיכון לשלם על כך באיכות השמיעה – ועל כן החשיבות של מעבר בדיקת שמיעה בבתי אבות ובבתי דיור מוגן.

מהי בדיקת שמיעה?

במידה וישנו חשש לפגיעה בתפקוד התקין של מערכת השמיעה, וכאמור בגילאים מבוגרים החשש מוחשי במיוחד, יש לבצע בדיקת שמיעה.

במסגרת הבדיקה משודרים צלילים ממכשיר אותו מניחים ישירות על העצם שבצידה האחורי של האוזן, וזאת במטרה לבחון האם מדובר בהפרעת הולכה או שמא בהפרעה עצבית (או שילוב כלשהו של שתיהן).

תוצאות הבדיקה מאפשרות לקבל תמונת מצב מדויקת לגבי איכות התפקוד של כל אחת מהאוזניים, כולל פירוט לגבי מרכיבים שונים בשמיעה, וכן להבין אילו בעיות יש ומהו הפיתרון האפקטיבי ביותר עבורן.

למה חשוב לעבור בדיקת שמיעה בגיל מבוגר?

לשמיעה תקינה ישנה חשיבות עצומה מבחינת היכולת של הקשיש לקיים אינטראקציות חברתיות חיוביות. מי שסובל מירידה בשמיעה ולא בוחן את המצב – בין אם מתוך הכחשה או בושה ובין אם כי הוא מתקשה להתנייד ולהגיע למכון שמיעה – עלול להתקשות להבין את דברי הסובבים אותו, לוותר במקרים רבים על מפגשים חברתיים מחשש שמא ייחשף סודו, לא ליהנות באמת משיחות טלפון עם קרובי משפחה וחברים ובמקרים רבים להיות מנותק במידה מסוימת מן העולם ואף לחוש בדידות.

בית אבות או בית דיור המוגן המציע לדייריו לעבור בדיקת שמיעה עושה עבורם חסד גדול, שכן בכך הוא מעודד אותם לבצע את הבדיקה וליהנות מהפתרונות האפקטיביים הקיימים כיום לבעיית הירידה בשמיעה.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>