בית אבות סיעודי

קשישים רבים, ובני משפחותיהם איתם, מתחבטים בשאלה האם לעבור אל בית אבות סיעודי או שמא להישאר בבית ולשכור את שירותיו של מטפל סיעודי שברוב המקרים הוא מהגר עבודה שהגיע לישראל על מנת לסייע בפרנסת משפחתו. המדובר כמובן בקשישים שהפכו עקב פציעה, מחלה או פשוט בשל השפעות הזקנה מעצמאיים לסיעודיים וכבר אינם מסוגלים לקיים את פעילויות היומיום ללא סיוע.

ההגדרה "סיעודי", על פי החוק, מתייחסת לקשיש שלא יכול להתלבש לבד, להתרחץ ללא עזרה, לאכול בכוחות עצמו, לעבור משכיבה לעמידה ולהיפך. גם קשיש שמסוגל לבצע רק חלק מפעולות בסיסיות אלה עדיין יוגדר כסיעודי, כשמי שמחליט הוא הביטוח הלאומי על סמך מבחן ADL (הבודק גם שליטה על ההפרשות).

קשיש שמוגדר כסיעודי זכאי למיטה בבית אבות סיעודי, אולם כמובן שההחלטה נתונה בידיו, והוא יכול גם שלא לעבור אל בית אבות סיעודי אלא להישאר בביתו ובהתאם לתוצאות מבחן ה-ADL לקבל גמלת סיעוד ורישיון להעסקת עובד זר בתחום הסיעוד.

Continue reading

בתי אבות סיעודייםאחד הדברים הקשים ביותר עבור כל אדם הוא לראות את הוריו מזדקנים. ההורה, שתמיד היינו רגילים לראות אותו כאדם חזק, מלא יכולות, זה שדואג לכולם ומטפל בכולם, פתאום כבר לא יכול לעשות את זה, ולפעמים הוא גם מתקשה לדאוג לעצמו.

אם ההורה, הסבא או הסבתא, הופך לסיעודי, במקרים רבים טובתו של הקשיש מחייבת העברתו לבית אבות סיעודי. בתי אבות סיעודיים רבים פזורים ברחבי הארץ, חלקם בבעלות פרטית ואחרים בבעלות ממשלתית. מחיר המגורים בבתי אבות סיעודיים נקבע על-פי הבעלות, שכן בתי אבות סיעודיים פרטיים לרוב יהיו יקרים יותר מאלה שבבעלות ממשלתית וגם על פי מיקום בית האבות שכמובן כמו בכלל שוק הנדל"ן, ישנם אזורים יקרים יותר ואזורים זולים יותר.

Continue reading

בית אבות סיעודיהם הביאו אותנו לעולם, האכילו אותנו, רחצו אותנו, שיחקו איתנו, לימדו אותנו, חיבקו אותנו, דאגו לנו אבל לפעמים מגיע היום שבו הם, כלומר ההורים שלנו (או הסבים), כבר לא יכולים לדאוג לעצמם. אנחנו צריכים לדאוג להם, ולמצוא להם מישהו שיטפל בהם. בחום. במקצועיות. מכל הלב. מסביב לשעון – בדיוק כמו שהם טיפלו בנו.

אפשרות אחת היא מטפל סיעודי או עובד זר שיהיו צמודים להורה הקשיש. אפשרות שנייה היא בית אבות סיעודי שיעניק ליקירנו מקום חם, טיפול רפואי, סביבה תומכת, פעילות חברתית והשגחה צמודה. הבחירה בין שתי האפשרויות אינה פשוטה וכרוכה באינסוף לבטים.

Continue reading