תשושי נפש

אחת הבעיות הקשות ביותר המעסיקות את בני המשפחה של חולי אלצהיימר (כמו גם חולים במחלות דמנטיות אחרות) היא כיצד למנוע את תופעת השוטטות, שמאפיינת רבים מהלוקים באותן מחלות חשוכות מרפא הפוגעות אנושות בשיקול דעתו של החולה. בחלק מהמקרים מבינים בני המשפחה כי המקום הבטוח ביותר עבור יקירם הוא בית אבות לתשושי נפש, שם יזכה לגירויים שיפחיתו את הדחף לשוטט ובעיקר להשגחה מתמדת שתמנע מימוש הדחף אם ייווצר. במקרים אחרים ינסו בני המשפחה לשמור בעצמם על יקירם, ובמקביל לשמור על שגרת יומם ועל שפיות…

Continue reading

אבחון תשושי נפשתשושי נפש הם בני אדם שלקו בדמנציה, ושמצב המחלה אצלם אובחן כבינוני עד קשה. תשושי נפש סובלים מאובדן יכולות קוגניטיביות בתחום החשיבה, הקשב, הזיכרון ועוד, וכן ממצוקות רגשיות הנובעות מכך כגון: חרדה, דיכאון, אפאתיה, ואינם מסוגלים לדאוג לעצמם ועל כן נדרשים לעזרה בכל שעות היממה – או בבית אבות ייעודי לתשושי נפש, או על ידי מטפל סיעודי (ברוב המקרים עובד זר) או במסגרת המשפחה.

על פי הערכות החוקרים ועל סמך נתונים עדכניים, תשושי נפש הם אחד האתגרים הגדולים איתם יתמודד המין האנושי (ולמעשה, כבר מתמודד). בשנת 2010 כל קשיש חמישי בישראל סבל מרמה כזו או אחרת של דמנציה, ועלות הטיפול בתשושי נפש בעולם כולו נאמדה בסכום עתק 600 מיליארד דולר. ההערכה היא כי בשנת 2030 כבר יסתובבו בקרבנו לא פחות מ-70 מיליון חולי דמנציה.

Continue reading

תשושי נפשצמד המילים "תשושי נפש" נשמע קשה וסופני, ואכן קשישים שלא שפר עליהם מזלם ומצאו את עצמם תחת ההגדרה, סובלים מפגיעה קוגניטיבית ומנטאלית קשה שבאה לידי ביטוי במחשבה לא סדורה, קשיים ניכרים בתפישת המציאות, דיבור מבולבל, מצב רוח שפוף ועוד.

אבל גם בערוב ימיהם, וגם אחרי שמחלת האלצהיימר, והדמנציה שנגרמת בגינה, הפכה אותם מקשישים שלמרות הקשיים מצליחים לתפקד ולחיות חיים עצמאיים לתשושי נפש, גם אז – ואולי במיוחד אז – ולמרות שלכאורה אין להם קשר עם העולם, הם זקוקים לחום, אהבה, גירויים שיאטו את התדרדרות מצבם, ויחס של כבוד.

Continue reading

בית אבות לתשושי נפשאחת המחלות הקשות והמכאיבות – בעיקר רגשית – הקיימות היא האלצהיימר שנקראת כך על שם החוקר הגרמני שהיה הראשון להגדירה, אלואיס אלצהיימר. במחלה זו, המתאפיינת בניוון הדרגתי של תאי המוח, וכתוצאה מכך באובדן הדרגתי של יכולות קוגניטיביות ומוטוריות, לוקים בעיקר קשישים שרבים מהם עוברים בעקבות כך לבית אחר, בית אבות לתשושי נפש.

ככל שעולה הגיל, כך גדלה ההסתברות ללקות במחלה חשוכת מרפא זו, ומי שלוקה בה נידון להתדרדרות איטית ומכאיבה שעשויה להימשך גם עד 20 שנה. בית אבות לתשושי נפש הוא פיתרון ראוי, אולם במקרים רבים המשפחה מתקשה להוציא את החולה מביתו.

Continue reading